Напоследък си мисля, че може би идеята за мажоритарна система има наистина смисъл, но съчетана и с идеята за президентска република. Какво означава това?
Означава разделяне на изпълнителната от законодателната власт. Помислете си - примерно премиер Бойко Борисов и парламент доминиран от БСП. Или обратното. И да е необходимо да работят заедно. Президентът и правителството предлагат бюджет, парламентът го одобрява.
Още малко пояснение - мандата на президента е 5 години, на парламента 4 - т.е. винаги един президент със сформираното от него правителство ще бъде принуден да работи с два различни парламента във времето и да се договаря с тях. Така парламента ще се превърне в наистина реален субект, а не притурка на изпълнителната власт, каквато роля изпълняваше през изминалите 20 г.
Поначало сегашният модел на управление крие големия проблем в себе си - парламента излъчва премиера. Нормално това е лидерът на партията с мнозинство в парламента, от там следва, че създаването на законите е съвсем нормално да бъде зависимо от премиера, избран от това народно събрание.
Смятам, че не е случайно, че още в началото на прехода – през 89-90 г. по време на кръглата маса бе обсъждано и устройството на страната. Тогава БКП категорично искаше президент с минимални правомощия, дори в началото да ви припомня Желю Желев бе Председател на републиката, не президент. Господа комунистите още тогава много добре осъзнаваха какви са предимствата на парламентарната република – по-големи, необятни възможности за грабеж. В началото опозицията не бе наясно, но само няколко години във властта бяха достатъчни, за да разберат и десните огромните „предимства” на парламентарната република. А огромното предимство е пределно ясно – докопаш ли се до властта, убедиш ли избирателя, че ще го направиш по-заможен и щастлив, на практика си отваряш вратата към съкровището на Али Баба – милиардния държавен бюджет и милиардите от Европа. Вземай с пълни шепи и покривай следите!
Да и при президентската република ще има кражби. Но взаимния контрол ще бъде по-голям. А мажоритарно избраните депутати ще имат едно на ум, че след няколко години ще трябва пак да се явят на изпит пред избирателя, скрити не зад някоя партия, а застанали с името си.
Всички партии вкупом ще се противопоставят на подобни промени (президентска република и мажоритарни избори за парламент), защото това тотално ще пренареди политическото пространство.
Комунизмът умря! - Да живеят отроците и ...
Правителството пада днес!?
По един куплет
Поредна пирова победа на отрицателната с...
22.02.2013 20:13
Едва ли!